Przejdz do BIP ckis34 szept-34 gpk-34 Przejdź do facebook Przejdź do Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

25.01.2019

12:42

zima 3

25.01.2019

12:41

zima 2

25.01.2019

12:40

zima 1

10.10.2018

08:07

baner-pazdziernik2018

XVI Rajd Racibora za nami - relacja

13.08.201514:28

rajdÓsmego i dziewiątego sierpnia 2015 roku uczestnicy XVI Ogólnopolskiego Rajdu Rowerowego „Racibora" wyruszali spod pomnika Jarosławieckiego Rybaka. Rozradowane grupy rajdowe pokonały łącznie około 80 km, przemierzając tereny trzech gmin: Postomina, Ustki i Darłowa.

Pierwszego rajdowego dnia grupa liczyła 62 rowerzystów. Początkiem wspaniałej przygody było zdjęcie pamiątkowe z rybakiem oraz wysłuchanie słów Dyrektora Rajdu Marii Lech – Szajner, która wprowadziła uczestników w klimat eskapady. Trasa liczyła 54 kilometry. Przebiegała głównie drogami Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku Morskim, gdzie pilotowana była przez wojskowego cyklistę. Na terenie poligonu złożono wiązankę kwiatów pod pomnikiem ku czci poległych żołnierzy w katastrofie kolejowej w 1988 r., rozegrano także wyścig rowerowy „na cały gaz". Następnie rowerzyści wyruszający z Jarosławca spotkali się z 17 osobową grupą cyklistów Klubu „Bezkres" z Ustki przy kopule, punktu widokowego, gdzie na uczestników czekała wojskowa czarna kawa i suchary. Posilone i połączone grupy rowerowe udały się do Ustki, po drodze mijając widoki wspomnianych morskich plaż, lasów sosnowych pachnących żywicą. W Ustce wraz z przewodnikiem Grupa Rajdu Racibora zwiedziła Bunkry Bluchera i zjadła wspaniałą grochówkę. Integracja grup odbywała się podczas konkursu quizowego ze znajomości trasy. W drodze powrotnej rozegrano rajdowy konkurs rzutu lotkami, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy. Nagrody ufundowane zostały przez Radio Koszalin. Nieoczekiwanie na trasie cykliści spotkali się z gospodarzem poligonu płk Bogusławem Atalskim. Pierwszy rajdowy dzień zakończyło spotkanie kolacyjne w Ośrodku „Marysieńka".

Po przejściu nocnej burzy trasa zaplanowana na drugi dzień Rajdu uległa pewnej modyfikacji. Podczas pokonywania rajdowej trasy rowerzyści zbierali szyszki, kwiaty, szukali przyrodniczego dziwu natury, układali wiersz o rajdzie z użyciem słów „na rowerze dbasz o zdrowie", aby móc uczestniczyć w konkursach rajdowych. W niedzielę cykliści zwiedzili Mini ZOO na Wicku i Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rusinowie. Na Barzowickich Wzgórzach o wysokości 72 m. n.p.m. podziwiali wspaniały widok rozciągający się na jezioro Kopań i Bałtyk. Uczestnikom rajdu kłaniały się drzewa jarzębinowe, okryte kolorowymi kiściami gron i łany dojrzałych zbóż. W Pensjonacie „Arkadia" w Jarosławcu u Państwa Ewy i Zygmunta Karwackich ciepła kawa z ciastkiem wzmocniła nadwątlone siły cyklistów.

Po rozstrzygnięciu konkursu na zbiór różnorodnych gatunków szyszek okazało się, że najwięcej, bo 15 gatunków zebrała Małgorzata Runowska z Karwic, 13 gatunków zebrał Grzegorz Szymborski ze Sławna, a 12 Bożena Możejko z Bobolic.

W konkursie na rajdowy bukiet przydrożnych kwiatów polnych z rumiankiem w roli głównej zwyciężyła Małgorzata Rumowska z Karwic, kolejno nagrodzone bukiety należały do Wiesławy Kwiatkowskiej z Gdańska i Danieli Igras z Królewa. Nagrody do tego konkursu ufundowała Redakcja „Obserwatora Lokalnego", która objęła patronat prasowy nad wydarzeniem. W konkursie na okaz przyrodniczego dziwu natury przedstawiono 6 wzorów. Puchary Dyrektora Centrum Kultury i Sportu - Marka Leśniewskiego za pierwsze miejsce otrzymał Ryszard Brzozowski ze Sławna za purchawkę grzybową, drugie miejsce przypadło Grzegorzowi Szymborskiemu ze Sławna za strzelisty kamień w kształcie pomnika, trzecie miejsce zajęła Małgorzata Rumowska z Karwic za kamienną głowę słonia.

W ramach konkursu - rymowanka o rajdzie z użyciem słów „Na rowerze dbasz o zdrowie" wpłynęło 8 wierszy. Po zaprezentowaniu swoich prac przez autorów nagrodzono: Wiktorię Kwiatkowską i Macieja Szymańskiego ze Sławna, Krystynę Łukasiewicz z Bobolic, Danutę Igras z Królewa, Małgorzatę i Kazimierza Falkowskich ze Sławna, Zofię Podemską z Pieńkowa i Teresę Pieniążek z Pieszcza.

W wyścigu rowerowym „Na cały gaz" w kategorii młodzież do 18 lat nagrodzeni zostali: Wiktoria Kwiatkowska - Gdańsk, Paweł Śliwiński - Gdańsk, Maciej Szymański - Sławno. W grupie powyżej 18 lat wśród kobiet zwyciężyła Magdalena Białecka - Sławno, przed Jolantą Wandas - Darłowo i Haliną Grochulską z Bobolic, wśród mężczyzn pierwsze miejsce przypadło dla Ryszarda Brzozowskiego- Sławno, drugie dla Krzysztofa Wandasa – Darłowo, a trzecie dla Szymona Spornego ze Sławna.

W konkursie rzutu lotką udział wzięło 38 osób, gdzie wśród kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Danuta Ogórek ze Sławna 42 pkt przed Haliną Grochulską z Bobolic 34 pkt i Joanną Kalinowską ze Staniewic 29 pkt. Wśród mężczyzn zwyciężył Mariusz Papierz z Horodta, przed Sławomirem Białeckim i Mieczysławem Śliwińskim obaj ze Sławna.

Najliczniejszą drużyną rajdową była grupa „Na szlaku" ze Sławna, która w nagrodę otrzymała Puchar Wójta Gminy Postomino. Najliczniejszą rodziną rajdową byli Państwo Szymborscy ze Sławna, dla której Puchar ufundował Przewodniczący Rady Gminy Postomino - Daniel Pakos. Najwcześniej urodzonymi uczestnikami rajdu byli Danuta Zdzitowiecka (rocznik 1941) i Mieczysław Śliwiński (rocznik 1939) oboje ze Sławna. Najmłodszym uczestnikiem rajdu jadącym całą trasę (dwa dni) był Kacper Śliwiński rocznik 2005, który w nagrodę otrzymał Puchar Prezesa SKKF „ Aktywni" Postomino - Marii Lech - Szajner. Uczestnikiem rajdowym najdalej zamieszkałym był Jakub Marczak z Otwocka. W rajdzie udział wzięło 68 osób, które reprezentowały kluby rowerowe „Na szlaku" Sławno, „Bezkres" Ustka, „Bicykl" Bobolice, „Marysieńka” Postomino. Uczestnikami byli także turyści i wczasowicze okolicznych miejscowości.

Uwieńczeniem rajdowych zmagań było losowanie ponad 40 upominków wśród wszystkich uczestników. Podsumowanie rajdu odbyło się na Ośrodku Przywodny w Jarosławcu przy obecności Pani Zastępcy Wójta Aleksandry Kurek, która wręczała poszczególne wyróżnienia. Wszystkie dotychczasowe (16) edycji rajdu ukończyli Daniela Igras, Piotr Brzozowski, Zdzisław Ludwikowski, Maria Lech - Szajner.

Dziękujemy ratownikom medycznym Sławkowi i Magdzie za dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie uczestników rajdu oraz Straży Gminnej w Postominie za dbanie o bezpieczeństwo cyklistów na drogach publicznych.

Serdecznie dziękujemy także sponsorom, partnerom i współorganizatorom za pomoc, wsparcie i poczęstunki:

 • Centrum Kultury i Sportu w Postominie
 • Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce
 • Dyrekcja Bunkrów Bluchera w Ustce
 • Ośrodek Wczasowo- Kolonijny „Marysieńka" w Jarosławcu - Anna i Wojciech Gajewscy
 • Pensjonat „Arkadia" - Ewa i Zygmunt Karwaccy
 • Ośrodek Wczasowy „Rafa" - Igor Kwiatkowski
 • Mini ZOO Wicie
 • Redakcja Radio Koszalin
 • Redakcja Obserwator Lokalny
 • Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rusinowie Józef Drzazga
 • Straż Gminna w Postominie
 • Redakcja Dziennik Bałtycki
 • Klub Rowerowy „Bezkres" Ustka

Z. Ludwikowski

camera2018 uprawy-rolne-szkody-postomino placowka-wsparcia-dziennego czysta-gmina-2018 zadania-kulturalne

Przekaż 1% w gminie Postominow gminie Postomino

unia-europejska     akty-normatywne  ochrona-brzegu-morskiego-jaroslawiec24.plKarta dużej rodzinyzpp dzialaj-lokalnie


prawa-punktuinformacyjne

System SMS

12.07.2018

08:30

sms

Chcesz otrzymywać smsy o ostrzeżeniach pogodowych, o zbliżających się imprezach, a może przypomnienia o płatnościach np. podatku? Wybierz kategorię otrzymywanych wiadomości i zapisz się do bezpłatnego gminnego systemu SMS.

czytaj więcej »

Od Bałtyku po Kaszuby

13.12.2016

12:58

baner_aplikacja

czytaj więcej »

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:07

1- klosnik

Zakończenie budowy ciągu pieszo-jezdnego z chodnikiem przy budynku wielorodzinnym w Kłośniku. Teren utwardzono kostką brukową gr. 8cm oraz wykonano jego odwodnienie.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:06

2-tyn

Powstała altana rekreacyjna w miejscowości Tyń. Altana o powierzchni 38,5 mwyposażona w cztery ławostoły. Posadzkę wykonano z betonowej kostki brukowej.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:05

3-jaroslawiec

Jarosławiec cieszy się nowym miejscem wypoczynku dla odwiedzających i mieszkańców. Przy zejściu nr. 5 Gmina Postomino wykonała zagospodarowanie rekreacyjne, na którym w latach ubiegłych prowadzona była działalność gastronomiczna.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

4-lesna

Zakończono przebudowę ul. Leśnej i Piaskowej umożliwiającej przejezdność i dojście do poszczególnych posesji w tej części Jarosławca. Pozwoli to na uporządkowanie i poprawę bezpieczeństwa przejazdu i przejścia.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

5-jezierzany

Przebudowa odcinka drogi powiatowej w Jezierzanach

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:03

6-placzabawpostomino

Plac zabaw w Postominie

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:02

7-jaroslawiec-plaza

3 ha nowej plaży w Jarosławcu

Centrum Kultury i Sportu Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Szept Postomina

Elektroniczna mapa gminy Postomino Akty Normatywne System Informacji Przestrzennej gminy Postomino

Międzynarodowy Bieg Po Plaży - Jarosławiec Gmina Postomino z lotu ptaka - zobacz piękne widoki Zaprzyjaźnione gminy

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications & eLoJ project.
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Postomino (C) Copyright 2015

W tym roku zimy nie będzie, ale za to będzie koncert!!!

zbigniew wodecki