Przejdz do BIP ckis34 szept-34 gpk-34 Przejdź do facebook Przejdź do Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

25.01.2019

12:42

zima 3

25.01.2019

12:41

zima 2

25.01.2019

12:40

zima 1

10.10.2018

08:07

baner-pazdziernik2018

"Pieńkowianie"

   Można śmiało powiedzieć, że zespół ludowy "Pieńkowianie" jest naszym gminnym fenomenem. W zasadzie oprócz szkolnych zespołów w są rodzynkiem wśród zespołów artystycznych, w dodatku z tak długą historią.

 

   Jak długą? Pamięć jest zawodna i trudno teraz precyzyjnie określić, kiedy to powstał ten znany i lubiany zespół. Obecne kierownictwo ustaliło, że w tym roku (2009) mija równo 25 lat istnienia! Jest to tylko częściowa prawda. Na pewno pod kierownictwem artystycznym Longina Mieczkowskiego zespół gra i śpiewa co najmniej 25 lat, ale początki tego zespołu były jeszcze wcześniejsze.

 

 

   Już w latach siedemdziesiątych przy ówczesnym Gminnym Ośrodku kultury, który mieścił się w pałacu w Pieńkowie założono kapelę ludową. Pierwszymi muzykami byli: uczący się dopiero gry na klarnecie Józef Pawłowski, Mirosław Spilkowski walący w bęben, nieżyjący już śp. Mieczysław Stankowski (akordeon) i śp. Stanisław Maciejak (trąbka). Trochę później na skrzypcach zaczęła grać Marzena - córka M. Stankowskiego. W składzie kapeli był jeszcze kontrabas, ale ponieważ trudno było znaleźć chętnego na ten instrument, dość często był vacat.

 

   Plan był taki, aby po okresie  intensywnego szkolenia kapeli dołączyć do niej złożony z młodzieży zespół wokalno-taneczny. Niestety dziewczęta, które się zgłosiły nie chciały śpiewać ludowych piosenek, nie mówiąc już o tańcowaniu "kujawiaków". Aby nie marnować zapału tych dziewcząt utworzono zespół wokalny pod nazwą "Rusałki", który po dwóch sezonach się rozpadł (szkoda).

 

   Na początku lat osiemdziesiątych podjęto następną próbę. Akordeonista Mieczysław Stankowski namówił do ludowego śpiewania swoją żonę Mariannę, a ona z kolei koleżankę Henrykę Tychończul, która okazała się podporą wokalną zespołu. Następnie dołączyły: Krystyna Salwowska, Krystyna Ptaszkowska i Danuta Zając. Właśnie Danusia okazała się szczególnie przydatnym nabytkiem. Można bez ryzyka powiedzieć, że w dużej mierze dzięki niej zespół przetrwał tyle lat. Były momenty, że  z całego zespołu została ona sama, ale potrafiła znowu scementować zespół. Dużym atutem Danusi jest prawdziwie zawodowy, naturalny sposób zachowania się na scenie.

 

   Pierwszym instruktorem i kierownikiem muzycznym zespołu był śp. Piotr Prosowki, muzyk ze Słupskiej Orkiestry Kameralnej. Głównym problemem zespołu był repertuar. Gmina Postomino leży najbliżej terenów zajmowanych ongiś przez Słowińców będących odłamem kaszubskim. Więc początkowo ustalono, że zespół będzie miał profil kaszubski. Później, po dyskusjach (w końcu w naszej gminie nie ma żadnych tradycji kaszubskich, a odwrotnie mamy tradycje z terenu całej Polski) stwierdzono, aby wykorzystać folklor z całej Polski. Zespół wtedy nazwano "Bryndza". W niedługim jednak czasie, ponieważ paniom nazwa ta źle się kojarzyła, zespół nazwano "Pieńkowianie" i pod tą nazwą już 25 lat jest kulturalną wizytówką naszej gminy i miejmy nadzieję oczkiem w głowie nas wszystkich.

   Niewątpliwie, najbardziej zasłużonym członkiem zespołu jest klarnecista, instruktor i kierownik w jednej osobie, od ponad 25 lat lubiany przez wszystkich Longin Mieczkowski. To dzięki niemu kapela jest taka, jaka jest i dlatego bezwzględnie zasłużył na miano taty zespołu.

   Życzymy aby kapela przetrwała kolejne ćwierćwiecze!

camera2018 uprawy-rolne-szkody-postomino placowka-wsparcia-dziennego czysta-gmina-2018 zadania-kulturalne

Przekaż 1% w gminie Postominow gminie Postomino

unia-europejska     akty-normatywne  ochrona-brzegu-morskiego-jaroslawiec24.plKarta dużej rodzinyzpp dzialaj-lokalnie


prawa-punktuinformacyjne

System SMS

12.07.2018

08:30

sms

Chcesz otrzymywać smsy o ostrzeżeniach pogodowych, o zbliżających się imprezach, a może przypomnienia o płatnościach np. podatku? Wybierz kategorię otrzymywanych wiadomości i zapisz się do bezpłatnego gminnego systemu SMS.

czytaj więcej »

Od Bałtyku po Kaszuby

13.12.2016

12:58

baner_aplikacja

czytaj więcej »

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:07

1- klosnik

Zakończenie budowy ciągu pieszo-jezdnego z chodnikiem przy budynku wielorodzinnym w Kłośniku. Teren utwardzono kostką brukową gr. 8cm oraz wykonano jego odwodnienie.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:06

2-tyn

Powstała altana rekreacyjna w miejscowości Tyń. Altana o powierzchni 38,5 mwyposażona w cztery ławostoły. Posadzkę wykonano z betonowej kostki brukowej.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:05

3-jaroslawiec

Jarosławiec cieszy się nowym miejscem wypoczynku dla odwiedzających i mieszkańców. Przy zejściu nr. 5 Gmina Postomino wykonała zagospodarowanie rekreacyjne, na którym w latach ubiegłych prowadzona była działalność gastronomiczna.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

4-lesna

Zakończono przebudowę ul. Leśnej i Piaskowej umożliwiającej przejezdność i dojście do poszczególnych posesji w tej części Jarosławca. Pozwoli to na uporządkowanie i poprawę bezpieczeństwa przejazdu i przejścia.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

5-jezierzany

Przebudowa odcinka drogi powiatowej w Jezierzanach

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:03

6-placzabawpostomino

Plac zabaw w Postominie

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:02

7-jaroslawiec-plaza

3 ha nowej plaży w Jarosławcu

Centrum Kultury i Sportu Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Szept Postomina

Elektroniczna mapa gminy Postomino Akty Normatywne System Informacji Przestrzennej gminy Postomino

Międzynarodowy Bieg Po Plaży - Jarosławiec Gmina Postomino z lotu ptaka - zobacz piękne widoki Zaprzyjaźnione gminy

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications & eLoJ project.
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Postomino (C) Copyright 2015

W tym roku zimy nie będzie, ale za to będzie koncert!!!

zbigniew wodecki