Przejdz do BIP ckis34 szept-34 gpk-34 Przejdź do facebook Przejdź do Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

25.01.2019

12:42

zima 3

25.01.2019

12:41

zima 2

25.01.2019

12:40

zima 1

10.10.2018

08:07

baner-pazdziernik2018

„Hanzeatycka trasa nadmorska”

„Hanzeatycka trasa nadmorska” – nadmorski szlak kolarski przebiegający wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku jest szlakiem o niezwykłych walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych.

Polski odcinek trasy prowadzi przez tereny województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a jego początek znajduje się na przejściu granicznym Swinoujście/Ahlbeck.

Podążając szlakiem R-10 z zachodu na wschód wjeżdżamy do Rusinowa, gdzie rozpoczynamy zwiedzanie Gminy Postomino. Obecnie jesteśmy w obszarze chronionego krajobrazu „Pas Pobrzeża na zachód od Ustki”. Rusinowo okalają malownicze lasy, a na wzniesieniu, na ciosowym granitowym cokole znajduje się powstały w 1873 r. kościół neoromański z wysoką wieżą o ośmiobocznym hełmie krytym łupkiem. Przy kościele jest miejsce widokowe, z którego rozciąga się krajobraz na jezioro Kopań, morze i pobliskie wzgórza. Na uwagę zasługuje również odkryty przez archeologów z Poznania grobowiec megalityczny mieszczący się na skraju wsi. W obszarze miejscowości zachowały się również budynki inwentarskie z 1812 r. oraz trzy budynki szachulcowe z lat 1836 - 1840.

Z Rusinowa kierujemy się do Jarosławca. Po pokonaniu 1,5 km trasy dojeżdżamy do skrzyżowania dróg Wicie – Jarosławiec – Rusinowo, skręcamy w prawo i Drogowym Odcinkiem Lotniskowym, który leży 5 metrów nad poziomem morza i znajduje się 30 metrów od plaży wjeżdżamy do malowniczej wioski, kuszącej niezapomnianymi zachodami słońca, bogactwem lasów oraz specyficznym klimatem. Charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca jest 33,3 metrowa latarnia morska, której światło widoczne jest z odległości 16 mil morskich oraz ciągnące się przez 2 km klifowe brzegi dochodzące miejscami do 45 m wysokości. Porośnięte roślinnością wydmową z chronionym mikołajkiem nadmorskim, stanowią oprócz latarni niewątpliwą atrakcję turystyczną tym ciekawszą, gdyż na ich szczycie umieszczone są punkty widokowe, z których rozpościera się przepiękny widok na Bałtyk. W okolicy można oglądać nieliczne już budynki o konstrukcji szachulcowej z przełomu XIX i XX wieku. Będąc w Jarosławcu warto zajechać na przystań kutrów rybackich, gdzie nie ma typowego portu do którego byłby zacumowane łodzie i kutry. Tutaj jest dalba wyciągowa, czyli gruba stalowa lina, która wyciąga kutry z morskiej wody na plażę. Przy samej przystani znajduje się stacja ratownictwa morskiego. Jest to jeden z wielu elementów XIX-wieczniej sieci "czerwonych szop", które były siedzibami ratowników morskich. Obecnie budynek został zaadaptowany na restaurację ze świeżą rybką. Po przepysznej uczcie rybnej można odprężyć się wśród szumu fal spacerując po mini molo czy też wylegując się na plaży.

Jadąc z Jarosławca ścieżką rowerową dojeżdżamy do Jezierzan, które znajdują się na 240 kilometrze Międzynarodowego Szlaku Rowerowego R-10. Do głównych walorów Jezierzan należą: charakterystyczny, równoleżnikowy układ siedlisk i zróżnicowana w tym układzie szata roślinna, reprezentująca większość zbiorowisk roślinnych związanych z wydmowym i klifowym typem brzegu Bałtyku. Miejscowość ta leży nad jeziorem Wicko, które jest dawną zatoka morską, oddzielone od morza piaszczystymi mierzejami. Na jego tafli corocznie odbywają się Międzynarodowe Regaty Modeli Sterowanych Radiem. Przepiękną panoramę jeziora można podziwiać z pomostu widokowego, przy którym znajduje się plac rekreacyjny. Jeśli będą mieli Państwo odrobinę szczęścia, może akurat podczas waszej wyprawy będzie organizowany festyn sołectwa Jezierzany. Ofertę wypoczynkową w miejscowości uzupełniają gospodarstwa agroturystyczne oraz prywatne pensjonaty, to właśnie tutaj można przenocować, aby zregenerować siły niezbędne do dalszego podróżowania.

Z Jezierzan zmierzamy w kierunku Łącka, gdzie po lewej stronie trasy rozlega się widok na jezioro Wicko. Dojeżdżając do miejscowości możemy skręcić w lewo i ponownie podziwiać panoramę jeziora Wicko, tym razem z innej perspektywy. Łącko stanowi cenny zespół historyczno-architektoniczno-przyrodniczy, jest jedną z najpiękniejszych miejscowości tworzących ,,Krainę w kratę”. Na terenie miejscowości zachowało się wiele zagród chłopskich z połowy XIX w., które dzięki staraniom mieszkańców odzyskują swoją świetność i stanowią dużą atrakcję turystyczną. W centrum wsi usytuowany jest późnogotycki kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP z XV w. przebudowany został w 1607 r. oraz gotycka brama na cmentarzu przykościelnym. Nad prezbiterium i przy północnej ścianie zachowane są fragmenty łuków, co wskazuje, że w kościele kiedyś istniało lub planowano wykonać sklepienie. Kościół jest halowy, z wyjątkiem ściany południowej oszkarpowany, murowany z czerwonej cegły i kamienia polnego, z wyodrębnionym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Do 1607 r. był kryty gontem. Wewnątrz znajduje się strop. W kościele przetrwała chrzcielnica kamienna z XVI w., renesansowy ołtarz główny, barokowy krucyfiks z XVIII w., późnogotycka rzeźba św. Anny Samotrzecia z ok. 1500 r., epitafium z XVII w. W renesansowym ołtarzu z ok. 1600 r. zachowane zostały trzy obrazy: "Ostatnia Wieczerza", "Zwiastowanie" i "Ukrzyżowanie". Na zewnątrz podziwiać można drewnianą dzwonnicę krosnową z XIX w.

Za wsią Łącko trasa rowerowa R-10 skręca w lewo i aleją o utwardzonej nawierzchni wiedzie do wsi Korlino. Gdy dojeżdżamy do drogi asfaltowej po lewej stronie mijamy Zespół Szkół Społecznych, skręcamy w lewo i drogą nr 203 kierujemy się do Królewa, jest to stary trakt, który łączył w XVII wieku Darłowo z Ustką. Po przejechaniu 7 km dojeżdżamy do skrzyżowania dróg, przed którym na drogowskazie są kierunki: w lewo do Górska, w prawo do Postomina, a prosto trasą naszego szlaku do Ustki. Gdy zboczymy z trasy i udamy się w kierunku Postomina dotrzemy do Marszewa, gdzie na wzniesieniu w centrum wsi znajduje się kościół z 1863 roku p.w. Matki Boskiej Różańcowej z gotycką wieżą z XV w., wpisaną do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W miejscowości tej możemy także podziwiać malowniczo położone polodowcowe jezioro Marszewo, o maksymalnej głębokości 24 m, z piaszczystą plażą oraz czystą wodą. Zlewnia jeziora i sam jego zbiornik wykazują wysoki potencjał przyrodniczy. Obszar ten stanowi źródło zasilania w wodę rzeki Marszewki i ostoję ptactwa. W bliskim sąsiedztwie jeziora zachowały się również płaty naturalnej roślinności. Jezioro jest oblegane między innymi przez amatorów pływania i wędkowania.

Powracając na trasę R-10 przejeżdżamy przez Złakowo, miejscowość o zabudowie okolnicy, która należy do form zabudowy planowej - to jest realizowanej zgodnie z wcześniej przyjętą koncepcją i opracowanym planem. Jest to ostatnia wieś leżąca na terenie Gminy Postomino.

 

camera2018 uprawy-rolne-szkody-postomino placowka-wsparcia-dziennego czysta-gmina-2018 zadania-kulturalne

Przekaż 1% w gminie Postominow gminie Postomino

unia-europejska     akty-normatywne  ochrona-brzegu-morskiego-jaroslawiec24.plKarta dużej rodzinyzpp dzialaj-lokalnie


prawa-punktuinformacyjne

System SMS

12.07.2018

08:30

sms

Chcesz otrzymywać smsy o ostrzeżeniach pogodowych, o zbliżających się imprezach, a może przypomnienia o płatnościach np. podatku? Wybierz kategorię otrzymywanych wiadomości i zapisz się do bezpłatnego gminnego systemu SMS.

czytaj więcej »

Od Bałtyku po Kaszuby

13.12.2016

12:58

baner_aplikacja

czytaj więcej »

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:07

1- klosnik

Zakończenie budowy ciągu pieszo-jezdnego z chodnikiem przy budynku wielorodzinnym w Kłośniku. Teren utwardzono kostką brukową gr. 8cm oraz wykonano jego odwodnienie.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:06

2-tyn

Powstała altana rekreacyjna w miejscowości Tyń. Altana o powierzchni 38,5 mwyposażona w cztery ławostoły. Posadzkę wykonano z betonowej kostki brukowej.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:05

3-jaroslawiec

Jarosławiec cieszy się nowym miejscem wypoczynku dla odwiedzających i mieszkańców. Przy zejściu nr. 5 Gmina Postomino wykonała zagospodarowanie rekreacyjne, na którym w latach ubiegłych prowadzona była działalność gastronomiczna.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

4-lesna

Zakończono przebudowę ul. Leśnej i Piaskowej umożliwiającej przejezdność i dojście do poszczególnych posesji w tej części Jarosławca. Pozwoli to na uporządkowanie i poprawę bezpieczeństwa przejazdu i przejścia.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

5-jezierzany

Przebudowa odcinka drogi powiatowej w Jezierzanach

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:03

6-placzabawpostomino

Plac zabaw w Postominie

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:02

7-jaroslawiec-plaza

3 ha nowej plaży w Jarosławcu

Centrum Kultury i Sportu Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Szept Postomina

Elektroniczna mapa gminy Postomino Akty Normatywne System Informacji Przestrzennej gminy Postomino

Międzynarodowy Bieg Po Plaży - Jarosławiec Gmina Postomino z lotu ptaka - zobacz piękne widoki Zaprzyjaźnione gminy

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications & eLoJ project.
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Postomino (C) Copyright 2015

W tym roku zimy nie będzie, ale za to będzie koncert!!!

zbigniew wodecki