Przejdz do BIP ckis34 szept-34 gpk-34 Przejdź do facebook Przejdź do Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

25.01.2019

12:42

zima 3

25.01.2019

12:41

zima 2

25.01.2019

12:40

zima 1

10.10.2018

08:07

baner-pazdziernik2018

Trasa regionalna – szlak rowerowy żółty – równina sławieńska

 

Szlak żółty przebiega przez dwie gminy: Postomino i Słupsk. Długość szlaku na naszym terenie wynosi 17,6 km. Nazwa Równina Sławieńska nadana została ze względu na przebieg trasy po krainie geograficznej o takiej samej nazwie.

Przygodę z żółtym szlakiem rozpoczynamy w Postominie, centrum administracyjnym gminy, w której funkcjonują:

 • Urząd Gminy Postomino,
 • Centrum Kultury i Sportu,
 • Agencja Mienia Gminnego i Spraw Publicznych,
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
 • Gminna Biblioteka Publiczna,
 • Bank Spółdzielczy w Ustce o/Postomino,
 • Poczta Polska,
 • Ośrodek Zdrowia „Ars-Medica”,
 • Apteka,
 • Komisariat Policji,
 • Straż Gminna,
 • Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska".

Dodatkowo w Postominie znajduje się kościół parafialny p.w. św. Floriana, wybudowany w 1846 roku, a za kościołem w kierunku kolonii Wykroty jest park o pow. 3,9 ha, który powstał w XIX w.

Z Postomina nasypem kolejowym, z którego rozlegają się przepiękne widoki na łąki, lasy, pola uprawne jedziemy do Pieńkówka. Jest to urokliwa, spokojna wieś oddalona 2 km od drogi głównej - powiatowej. Kierując się „górą” dojedziemy do ruin starego mostu kolejowego, który łączył brzegi rzeki Wieprzy. Po prawej stronie widzimy malowniczo położone stawy rybne, nad którymi za niewielką opłatą można wypróbować własnych sił z wędka w ręku. Aby wyruszyć w dalszą podróż szlakiem żółtym musimy cofnąć się do skrzyżowania nasypu z drogą ułożoną z płyt jumbo i skręcić w prawo. Po pokonaniu ok. 2 km dojeżdżamy do miejscowości – Tyn, skręcamy w prawo i drogą asfaltową mijając rzekę Wieprze zmierzamy do Staniewic - miejscowości położonej na starym trakcie komunikacyjnym z Darłowa do Słupska. W Staniewicach możemy zwiedzić kościół z 1770 roku o konstrukcji ryglowej, którego patronem jest św. Michał Archanioł. Budynek posiada gotycką wieżę zachowaną z pierwotnej świątyni. Ciekawym miejscem jest także przyszkolny ogród botaniczny, w którym od 1967 roku gromadzone są różne gatunki roslin oraz ciekawe skały i minerały.

Ze Staniewic trasa prowadzi nas do Nosalina malowniczo położonej miejscowości na wschód od Wieprzy. Miejsce ciche, spokojne zachęca do chwilowego postoju i przyjrzenia się otaczającej przyrodzie. To typowa dla średniowiecznego prawa niemieckiego wieś owalnicowa z wewnętrznym wrzecionowatym placem o długości około 450 metrów. Nieliczne zabudowania Nosalina zachowały pierwotną formę do dziś, większość została jednak przebudowana.

Wyjeżdżając ze wsi kierujemy się do Pałowa, gdzie na wjeździe wita nas neogotycka, ceglana świątynia, która została wzniesiona w 2 poł. XIX w. Charakteryzuje się rozbudowaną bryłą z asymetrycznie umieszczoną trójkondygnacyjną ceglaną wieżą nakrytą czterospadowym dachem. Jest to obiekt dwunawowy, z trójbocznym prezbiterium nakrytym odrębnym dachem, bogatym opracowaniem elewacji z ceglanymi gzymsami arkadowymi, ostrołukowe otwory okienne i drzwiowe oraz gzymsy międzykondygnacyjne. Na północy wsi płynie potok Moszczeniczka wpadający w okolicach Staniewic do Wieprzy. Mijając kościół po prawej stronie podążamy drogą polną w kierunku Gaci i tym samym żegnamy się z malowniczym terenem gminy Postomino.

 

 

camera2018 uprawy-rolne-szkody-postomino placowka-wsparcia-dziennego czysta-gmina-2018 zadania-kulturalne

Przekaż 1% w gminie Postominow gminie Postomino

unia-europejska     akty-normatywne  ochrona-brzegu-morskiego-jaroslawiec24.plKarta dużej rodzinyzpp dzialaj-lokalnie


prawa-punktuinformacyjne

System SMS

12.07.2018

08:30

sms

Chcesz otrzymywać smsy o ostrzeżeniach pogodowych, o zbliżających się imprezach, a może przypomnienia o płatnościach np. podatku? Wybierz kategorię otrzymywanych wiadomości i zapisz się do bezpłatnego gminnego systemu SMS.

czytaj więcej »

Od Bałtyku po Kaszuby

13.12.2016

12:58

baner_aplikacja

czytaj więcej »

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:07

1- klosnik

Zakończenie budowy ciągu pieszo-jezdnego z chodnikiem przy budynku wielorodzinnym w Kłośniku. Teren utwardzono kostką brukową gr. 8cm oraz wykonano jego odwodnienie.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:06

2-tyn

Powstała altana rekreacyjna w miejscowości Tyń. Altana o powierzchni 38,5 mwyposażona w cztery ławostoły. Posadzkę wykonano z betonowej kostki brukowej.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:05

3-jaroslawiec

Jarosławiec cieszy się nowym miejscem wypoczynku dla odwiedzających i mieszkańców. Przy zejściu nr. 5 Gmina Postomino wykonała zagospodarowanie rekreacyjne, na którym w latach ubiegłych prowadzona była działalność gastronomiczna.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

4-lesna

Zakończono przebudowę ul. Leśnej i Piaskowej umożliwiającej przejezdność i dojście do poszczególnych posesji w tej części Jarosławca. Pozwoli to na uporządkowanie i poprawę bezpieczeństwa przejazdu i przejścia.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

5-jezierzany

Przebudowa odcinka drogi powiatowej w Jezierzanach

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:03

6-placzabawpostomino

Plac zabaw w Postominie

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:02

7-jaroslawiec-plaza

3 ha nowej plaży w Jarosławcu

Centrum Kultury i Sportu Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Szept Postomina

Elektroniczna mapa gminy Postomino Akty Normatywne System Informacji Przestrzennej gminy Postomino

Międzynarodowy Bieg Po Plaży - Jarosławiec Gmina Postomino z lotu ptaka - zobacz piękne widoki Zaprzyjaźnione gminy

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications & eLoJ project.
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Postomino (C) Copyright 2015

W tym roku zimy nie będzie, ale za to będzie koncert!!!

zbigniew wodecki