Przejdz do BIP ckis34 szept-34 gpk-34 Przejdź do facebook Przejdź do Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

25.01.2019

12:42

zima 3

25.01.2019

12:41

zima 2

25.01.2019

12:40

zima 1

10.10.2018

08:07

baner-pazdziernik2018

Walory krajobrazowe

 

Gmina Postomino...

znajduje się w północno-wschodniej części woj. zachodniopomorskiego, nad Morzem Bałtyckim. Zajmuje powierzchnię 227 km2, którą zamieszkuje ok. 7000 ludzi. Od wschodu sąsiaduje z gminą Ustka, od południowego wschodu z gminą Słupsk, Kobylnica, od południa z gminą Sławno, a od zachodu z gminą Darłowo. Przez teren gminy Postomino przebiega droga wojewódzka Darłowo-Ustka.

Czyste środowisko sprawia, że gmina zaliczana jest do zielonych płuc Polski. Ma ona charakter głównie rolniczy. Turystycznymi atrakcjami tej okolicy są nadmorski pejzaż oraz zróżnicowane plaże - na niektórych odcinkach piaszczyste, z wydmami lub strome, z brzegiem klifowym. Ze względu na unikatowe walory architektoniczne gmina Postomino należy do Stowarzyszenia Produktów Markowych „Kraina w kratę" . Na jej terenie zachowało się tradycyjne pomorskie budownictwo ludowe o konstrukcji szkieletowej.

Pas nadmorski gminy rozciąga się na długości 15 km. Miejscowościami wypoczynkowymi na jej terenie są Łącko, Jezierzany, Rusinowo i Naćmierz oraz stanowiący prawdziwą wizytówkę gminy - Jarosławiec. Tu znajdują się strzeżone kąpieliska morskie, liczne ośrodki wczasowe i rozbudowana baza turystyczna.

 

Walory krajobrazowe i ochrona przyrody

Równina Słupska, w obrębie której położona jest południowa i środkowa część gminy Postomino, charakteryzuje się nizinnym ukształtowaniem terenu. Występują tu niewielkie lasy z przewagą drzew iglastych i dominującą sosną. Są one bogate w grzyby i zwierzynę leśną. Północna, nadmorska część gminy należy do Pobrzeża Słowińskiego. Dominują tu morenowe wysoczyzny, utworzone z gliniastych gleb. Miejscami opadają one ku morzu stromymi brzegami klifowymi. Rosnące tu lasy to typowe liściaste buczyny oraz lasy mieszane.

Nadmorska część gminy wchodzi w zasięg obszaru krajobrazu chronionego Pas pobrzeża na zachód od Ustki, ustanowionego w 1981 roku. Obejmuje on plażę i jej bezpośrednie zaplecze, z wybrzeżem wydmowym w okolicach Wicka oraz klifowym niedaleko Jarosławca. Na obszarze tym występuje wiele gatunków roślin typowych dla pasa nadmorskiego.

 

Parki krajobrazowe i pomniki przyrody

  •  park podworski w Pieńkowie, o powierzchni ponad 7 ha, z przełomu XIX i XX wieku,
  •  park w Pieszczu nad Moszczeniczką, z XIX wieku, o powierzchni 1,5 ha,
  •  trzy dęby przy polnej drodze z Pieszcza do Swołowa,
  •  pomnikowy dąb w Mazowie,
  •  starodrzew parku podworskiego w Złakowie (m.in. platany, czerwone buki, lipy, dęby, cisy, jawory),
  •  10 wiekowych lip otaczających dziedziniec kościoła w Łącku.

 

Jeziora i rzeki

Jez. Wicko (pow. 1058,9 ha) - największe jezioro w gminie, dawna zatoka morska, oddzielona od Bałtyku piaszczystymi mierzejami. Wicko jest jeziorem płytkim, o mulistym dnie. Stanowi ono naturalne siedlisko lęgowe dzikiego ptactwa (m.in. łabędzi, mew, kaczek, gęgaw). Nad jez. Wicko usytuowane są wsie Łącko, Jezierzany, Wicko Morskie oraz Królewo. Najeż. Wicko co roku odbywają się Mistrzostwa Polski Regat Zdalnie Sterowanych Modeli Żaglowych.

Jez. Marszewo to mały akwen we wschodniej części gminy, niedaleko wsi o tej samej nazwie. Znajdująca się w nim woda jest bardzo czysta, o czym świadczy występowanie raków.

Jez. Pieńkowo, zlokalizowane między Pieńkowem a Postominem, jest najmniejszym jeziorem gminy. Mimo piaszczystego dna nie odgrywa większej roli turystycznej.

Rzeka Wieprza (dł. 130 km) to największa rzeka przepływająca przez teren gminy (na odcinku między Staniewicami a Mazowem). Wieprza przecina tu kompleks lasów, a jej dolny odcinek zaliczany jest do najładniejszych. Stanowi on urozmaicony i niezwykle malowniczy szlak kajakowy. W Wieprzy występują tarliska szlachetnych ryb: łososia, strzebli i lipienia. Istnieją tu doskonałe warunki do wędkowania. Z dopływów Wieprzy przez teren gminy przepływają niewielkie strugi - Moszczeniczka, Pijawica, Jesienica i Stobnica.

 

Klimat

Ze względu na niewielką odległość od Bałtyku przeważa tu klimat morski. Cechuje go występowanie bryz, cie-piej szych zim i nieco chłodniejszych miesięcy letnich, a także dłuższej jesieni. Ze względu na dużą zawartość jodu i soli morski klimat korzystnie wpływa na zdrowie człowieka, sprzyjając leczeniu układu oddechowego i krążenia. Czyste środowisko sprawia, że gmina zaliczona została do zielonych płuc Polski.
 

camera2018 uprawy-rolne-szkody-postomino placowka-wsparcia-dziennego czysta-gmina-2018 zadania-kulturalne

Przekaż 1% w gminie Postominow gminie Postomino

unia-europejska     akty-normatywne  ochrona-brzegu-morskiego-jaroslawiec24.plKarta dużej rodzinyzpp dzialaj-lokalnie


prawa-punktuinformacyjne

System SMS

12.07.2018

08:30

sms

Chcesz otrzymywać smsy o ostrzeżeniach pogodowych, o zbliżających się imprezach, a może przypomnienia o płatnościach np. podatku? Wybierz kategorię otrzymywanych wiadomości i zapisz się do bezpłatnego gminnego systemu SMS.

czytaj więcej »

Od Bałtyku po Kaszuby

13.12.2016

12:58

baner_aplikacja

czytaj więcej »

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:07

1- klosnik

Zakończenie budowy ciągu pieszo-jezdnego z chodnikiem przy budynku wielorodzinnym w Kłośniku. Teren utwardzono kostką brukową gr. 8cm oraz wykonano jego odwodnienie.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:06

2-tyn

Powstała altana rekreacyjna w miejscowości Tyń. Altana o powierzchni 38,5 mwyposażona w cztery ławostoły. Posadzkę wykonano z betonowej kostki brukowej.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:05

3-jaroslawiec

Jarosławiec cieszy się nowym miejscem wypoczynku dla odwiedzających i mieszkańców. Przy zejściu nr. 5 Gmina Postomino wykonała zagospodarowanie rekreacyjne, na którym w latach ubiegłych prowadzona była działalność gastronomiczna.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

4-lesna

Zakończono przebudowę ul. Leśnej i Piaskowej umożliwiającej przejezdność i dojście do poszczególnych posesji w tej części Jarosławca. Pozwoli to na uporządkowanie i poprawę bezpieczeństwa przejazdu i przejścia.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

5-jezierzany

Przebudowa odcinka drogi powiatowej w Jezierzanach

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:03

6-placzabawpostomino

Plac zabaw w Postominie

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:02

7-jaroslawiec-plaza

3 ha nowej plaży w Jarosławcu

Centrum Kultury i Sportu Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Szept Postomina

Elektroniczna mapa gminy Postomino Akty Normatywne System Informacji Przestrzennej gminy Postomino

Międzynarodowy Bieg Po Plaży - Jarosławiec Gmina Postomino z lotu ptaka - zobacz piękne widoki Zaprzyjaźnione gminy

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications & eLoJ project.
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Postomino (C) Copyright 2015

W tym roku zimy nie będzie, ale za to będzie koncert!!!

zbigniew wodecki